voniva | 13. února 2007, 13:06:02
Ahoj, jsem úplný začátečník a mám 110l. akvarko o rozměrech 80x35x40 . Líbí se mi skaláry a taky bych chtěla asi 2 krunýřovce(něco menšího). je možné je tam chovat a jaké další ryby by se k nim dali přidat, aby se nesežrali. Poradí mě někdo? Dík

wunti | 13. února 2007, 11:33:34
Zdrawim... cece koukam nahodou na odkazy na tvych strankach a co nevidim... jsou tam i me skromne stranky :-) cim jsem si to zaslouzil... - bych se jimi ani nemel chlubit :-) ... jsou desne.
Nemas nejaky banner, ze bych se ti odvdecil aspon tim, ze bych ho tam mrskl?... at se dari

tomas j | 11. února 2007, 15:39:13
Ahoj
Chtěl bych tě poprosit o přidání odkazů na tvé stránky(pokud to není zakázané) a to stránek www.tomovoakvarko.wz.cz .Odkaz přidám samozřejmě i na svoje pokud vyplníš tenhle formulář http://tomovoakvarko.wz.cz/odkazy_form.html Díky Tom

Vai - Díky za nabídku, snad o tom do budoucna pouvažuji.
tomas j

Vai | 10. února 2007, 19:02:22
Tomas - Ostříhat listy je poměrně "drastické" řešení, ze zbytku oddenku by sice později vyrostly nové, zpočátku však jen drobné a trvalo by to velmi dlouhou dobu, než by se rostlina alespoň vzdáleně přiblížila původnímu vzhledu.
Další, o něco méně "drastická" metoda, je použít chemii, chlornan sodný - SAVO (obyčejné, bez přísad). Naředíme v poměru 1/20, rostlinku vytáhneme z akvária a ponoříme do roztoku na zhruba 3 minuty. Důkladně pak rostlinu opláchneme a pokud nejdou řasy ihned setřít prsty či jemně molitanovou houbou, tak po vložení rostliny zpět do akvária se zbytky řas později rozpadnou. Jde aplikovat pouze na tuholisté anubisy, u jiných rostlin hrozí poškození.

Kami - Článek Akvaristika včera, dnes a zítra je od jiného autora než zbytek tohoto webu. Každý z akvaristů může mít své vlastní zkušenosti se zakládáním nejen akvarijního dna, které jsou více či méně odlišné. Žádná univerzální pravda neexistuje a proto oba dva postupy mohou skutečně fungovat a vést k úspěchům. Osobně však začínajícím a méně zkušeným akvaristům doporučím vždy raději postup uvedený na stránce "začínáme", který je podobně doporučován i v odborných knihách.
Vai

Tomas | 10. února 2007, 17:57:35
Potřeboval bych poradit měl jsem problémy z řasou podařilo se mi ji sice zlikvidovat ale na listech anubiasu ta mrška zůstala chtěl jsem se zeptat co když listy ostříhám a nechám jen oddenek jestli to rostlinka přežíje a dorostou jí nové.

Kami | 10. února 2007, 13:34:05
Dobrý den na stránkách www.akvarijni.cz jsem četl článek Akvaristika včera,dnes a zítra. Popisují se v něm akvaristické mýty 50tých let. Hlavně mě zaujaly mýty č. 1 a 2. týkající se dna a přijímání živin rostlinami. Popisují se zde i optimální postupy zakládání akvária.
Naproti tomu na jiném místě www.akvarijni.cz v sekci začínáme popisujete zakládání dna přesně podle těchto "mýtů"!
Tyto články si odporují. Kde je pravda a proč na jednom webu jou takové odporující si informace?
Děkuji za vysvětlení.

Vai | 7. února 2007, 00:30:25
Samička neonky, ve smyslu zaplnění jikrami, by rozhodně neměla vypadat podobně jako např. níže uvedené black molly. Oproti samečkům můžou mít samičky břišní část mírně vypouklejší a klenutější. Jestli je to opravdu nadměrné a zda-li se jedná o příznak onemocnění či nějakou poruchu trávení apod. nelze takto určit. Rybku bych nechal v klidu, nic s ní nedělal a vyčkal jak se její stav dále vyvine.
Vai

David | 6. února 2007, 16:15:20
Prosím, jak vypadá neonka obecná když je březí? Mám jednu co má nafouklé bříško, nevím jestli to není nemoc. Jinak fyzicky je celkem OK, šupinyOK. Jen od sebe odhání ostatní. Co s ní? Díky

Vai | 5. února 2007, 08:14:32
Vai

kina5 | 4. února 2007, 19:57:36
chtěla bych se zeptat, jak poznám, že je black molla březí? někdo mi poradil, že má mít hranaté bříško, ale jak moc hranaté, nebo jak to vypadá, to nevím. Poradí někdo? nebylo by foto? v případě,že má někdo foto březí black molly, prosím pošlete mi jej na adresu: kina5@seznam.cz
Díky moc

Vai | 31. ledna 2007, 17:03:01
O něco častější výměna vody určitě ničemu neuškodí, ba právě naopak. Osvětlení je taktéž v pořádku. Vodu bych zase úplně příliš nezměkčoval, UT by neměla klesnout pod 3°dKH. Držet přibližně stejné parametry vody, bez velkého kolísání. I pokud budou celkové podmínky ideální, tak je poměrně běžné, že některý druh rostlin prostě trvale dobře neporoste. Pak nezbývá, než se s tím smířit a zkusit případně jiný či podobný druh.
Vai

Martin | 31. ledna 2007, 12:46:01
Uhličitanová tvrdost je 8,celkovou nevím,nemám test.V poslední době jsem doléval dešťovkou,tak moc tvrdá nebude.Snad.Zářivky 840.Napadlo mě,že mám přehnojeno.Nechám akvárium co nejvíce v klidu,žádné hnojení a uvidíme.Děkuji

Vai | 31. ledna 2007, 11:49:52
Podmínky vypadají vcelku jako bezproblémové, ale zeptal bych se ještě na označení typu trubic (číselná řada) a také na tvrdost vody (uhličitanovou a celkovou). Zatím se dá jedině doporučit častější výměna vody, alespoň 20% každý týden.
Vai

Martin | 31. ledna 2007, 06:09:33
Akvarium má 100l,zařízeno začátkem září 2006.Svítím 2 x 18W 11 hodin denně.Zářivky obyčejné Osram.Hnojil jsem PMDD bez KNO3 1ml denně,ale vysadil jsem pro výskyt sinice.Ta již téměř vymizela.Hnojím CO2 z difuzní nádoby.Filtr- čerpadlo s molitanem.nastaveno na min. průtok.Ten je opravdu minimální kvůli postupnému zanášení.Voda - PH okolo 7,NO3 20 mg/l,Fe 0,3 mg/l.Měním 15l každých 14 dní.Ryby neonky 15 ks,gupky 4 ks.Rostlin je skoro plná nádrž.Většinou rostou,ale pomalu a s níže uvedenými příznaky.Taky rozjela zelená řasa,pravděpodobně vláknitá.Díky.

Vai | 30. ledna 2007, 16:47:39
{2020} - Ne, mražené krmivo by mělo být bez problémů, za předpokladu, že není "zkažené" např. opakováním rozmražovámín a zamražováním u "výrobce" příp. při transportu. Poznat takové krmivo by mělo jít "po čichu", zapáchalo by totiž znatelně jinak než nezkažené.

Martin - Po posouzení jsou uvedeny bohužel dosti stručné celkové údaje o akváriu. Jestli se jedná o vliv silného osvětlení nebo nedostatku živin si takto netroufám odhadnout. Takto to opravdu zatím jen předběžně tipuji na příliš silné světlo a první otázka tedy zní - jaké je nad akváriem osvětlení? Dále, je voda uměla sycena CO2 nebo přihnojována umělým hnojivem? Jaké jsou parametry vody? Zarybnění nádrže, údržba, filtrace, doba od zařízení atd. atd. ...
Vai

Martin | 30. ledna 2007, 11:20:56
Dobrý den,mám takový problém.Hygrophila polysperma mi roste spíše vodorovně,jako by měla slabý stonek.Listy má velké,do červena,občas rostou na okrajích deformované.Také mi neroste Egeria densa,ale třeba Egeria najas ano!Ostatní rostliny rostou víceméně dobře,sagittaria subulata má listy bledě zelené.Dá se z toho něco vyvodit?Děkuji.

em-de | 29. ledna 2007, 19:10:25
no jo, přišla jsem na to, že byla povolená zástrčka od termostatu, takže chudinka byla asi z podchlazení oslabená. Teď už je všechno v normálu a zbylé rybky vypadají v pořádku. Žádnou dezinfekci jsem na netu nenašla, takže odhaduju, že jediná prevence je rozmazlování. Ještě mě napadlo, jestli bych neměla přestat krmit mraženou potravou, jestli to nemůže být zdroj nákazy?
děkuji moc Martina

Vai | 29. ledna 2007, 08:30:31
Možné to je, podobně to také může být nějaká bakterióza, příp. ichtyosporidióza. Rybce nejspíše pomoci není. V původní nádrži se zaměřit na prevenci spočívající v údržbě akvária a zajištění co nejlepších podmínek chovu.
Vai

em-de | 28. ledna 2007, 18:17:37
ahoj. Když má rybka vyboulené oči, bělavé břicho a pořád se točí kolem vlastní osy, může jít o něco jiného než břišní vodnatelnost? Nafouklá není, ani šupiny jí nijak neodstávají. Odlovila jsem ji do jiné nádrže, ale mám s tou původní něco udělat, abych snížila riziko případné nákazy? Nebo ještě lépe, má rybka šanci nemnoc přežít?
Děkuji Martina

Vai | 26. ledna 2007, 18:49:24
{5027} - Pokud to není x-desítek metrů nebo po schodech přes patro 325, tak lze bez problémů nosit vodu v kbelících.
Příšerná voda z jakého hlediska? Pokud je to voda splňující požadavky na pitnou vodu, žádný problém nehrozí.
Vai

vanucha | 26. ledna 2007, 09:39:42
ahojky, super stránky, jsme opravdu zatím pouze nadšení plánovači nového akvária, tak jsem přečetla vše v Začínáme.
Jen se chci zeptat, když vyhlédnuté místo v bytě je daleko od vody i odpadu a chceme tak 250 litrů. Je to tak důležité,
nebo je to jen komfort? Představuju si dolévat hadicí, to není problém, a vypouštět do kýble. Jinak máme taky dost
příšernou vodu, je lepší přivézt odněkud dobrou? dík za odpověď Vaňucha

Vai | 25. ledna 2007, 20:49:22
Lunimus - Oj tak to bylo hodně mimo...315
Na cichlidy specialista bohužel nejsem, takže doporučím jedině odkazy na stránky zaměřené na cichlidy z afrických jezer.
Např.
www.akvamalawi.com - český web
www.cichlidworld.eu - slovenský
... a spousta dalších.
Vai

Lunimus | 25. ledna 2007, 16:18:53
To Vai: Ďakujem za určenie pohlavia colisy i odpoveď na Ancistrusy
To all:Konečne som ukecal manželku na akvarko (pre deti :o) - pred 15-20 rokmi som choval dosť rybičiek, väčšinou platy a bojovnice. Manželka však mala v chovprodukte podmienku: chcem túto žltú rybku!
Predavač síce tvrdil, že sa jedná o colisa yellow, ale už viem, že to vôbec nebola colisa - v obchode sa mi to síce moc nezdalo na colisu, ale považoval som typka za akvaristu skúsenejšieho odomňa a tak som sa nehádal. Týmto sa ospravedlňujem, že som vás všetkých popreháňal s určením pohlavia colisy.
Už viem, že sa jedná o Labidochromis coeruleus Yelow - sedí aj podľa databázy rybiek - a nakoľko som nikdy predtým chichlidy (ani colisy) nechoval, prosím o uvedenie charakteristických znakov pohlavia u mojich rybiek. Takisto obrázok poteší :o)

Vai | 22. ledna 2007, 18:18:23
Barevné chovatelské formy čichavce zakrslého Colisa lalia jsou určitě minimálně stejně náročné, ne-li i více, na kvalitu vody jako základní forma. Uvádí se také, že se často jedná o importy z asijských pěstíren, u kterých je pak častá vysoká úmrtnost i v ideálních podmínkách. Jsou rybky zbarvené do žluta \"Yellow\" nebo do modra \"Cobalt\"? U převládající žluté barvy se může jednat spíše o čichavce medového Colisa chuna. Dále se ještě objevuje také červená forma C.lalia.
Sameček formy \"Cobalt\"
Zdroj: http://www.otsuka-nettaigyo.com/img/CobaltDwarfGourami.jpg
... samička
Zdroj: http://www.otsuka-nettaigyo.com/img/CobaltDwarfGourami-female.jpg
Foto ze stránek - http://www.otsuka-nettaigyo.com

Ke krunýřovům Ancistrus sp. se dá dodat, že je nutné rozlišit chov - dlouhodobě min. alespoň 200 litrovou nádrž a odchov - pro krátkou dobu vytření, péče o jikry a potěr by mohla stačit nádrž od 70 do 100 litrů.
Vai

Lunimus | 22. ledna 2007, 16:26:42
Mám ešte jednu otázočku na chov prísavníčkov. Aké najmenšie akvárko doporučujete pre ich vytieranie a následný odchov. Ďakujem

Lunimus | 21. ledna 2007, 19:47:59
Dobrý deň. Resp. už večer.
Chcel by som sa opýtať či niekto z vás vie rozoznať samčeka od samičky u \"Colisa Yellow\". Prípadne ak viete niekto aj stránku, kde sa o nich dozviem niečo viac ... PH vody, teplota, krmivo ... Príp. ak by boli aj nejaké foto, resp. kresby rozlíšenia pohlavia, poteším sa.
Hľadal som ale márne. V obchode ju ináč majú vedenú aj pod názvom \"Koliza Kobaltová\"
Ďakujem

Vai | 16. ledna 2007, 18:30:31
Pokud filtr \"vzduchuje\" subjektivně málo, příp. výkon po čase klesne (sníží se však i při pohonu čerpadlem), může být příliš zanesená filtrační hmota či přívodní hadička, nebo málo výkonný vzduch.motorek, příp. jeho prasklá či stará membrána. V akváriu není nutné mít proud bublinek jako v horském potoce... viz prvně uvedená rada ohledně lapání ryb po vzduchu - teprve tehdy by bylo nutné tohle začít řešit dodatečným vzduchováním.
Jakákoliv chemie, tablety proti řasám apod. má negativní vliv i na růst rostlin! Taktéž \"fialovou\" zářivku doporučuji vyměnit. V akváriu je dost až moc ryb, a proto výměna části vody jednou měsíčně je nedostatečná. Doporučuji měnit alespoň 20% vody jednou týdně. Rostlinám i rybám to jen prospěje. Odkalovat dno stačí jako doposud. Zákrutichy z pěstíren jsou pravděpodobně import z Asie, a proto jim může nějakou dobu trvat, než se přizpůsobí podmínkám v akváriu.
Vai

fykil | 16. ledna 2007, 16:51:36
Děkuji za odpověď. Pokud bych tedy měl odpojit ten z filtrů s menší filtrační hmotou, byl by to ten menší - poháněný čerpadlem. V provozu by pak zůstal ten poháněný vzduch, který však vzduchuje velmi málo, zdá se mi. Případně bych mohl vložit vzduchovací kámen. (?)

Teplotu mám 21 stupňů +- jeden stupeň. Kvalitu vody jsem zatím neměřil, bereme ji z vodovodu v Brně - střed. Květin (několik menších, řízkováním získáných doušek, několik šípatek, a ještě dva druhy, které teď nemohu najít) máme vysazeno poměrně dost \"kusů\" (na velké ploše), ale zatím spíše stagnovaly - před půl rokem jsme generálně čistili akvárium a od té doby se moc \"nepohly\".
Veškeré rostliny pocházejí z obchodu, kde mi zároveň bylo doporučeno i hnojení s tím, že v pěstírně si na to rostliny zvyknou a mně pak moc neporostou. Druhově se jedná patrně o zákrutichu asijskou. Zářivky jsou jedna teplá bílá a jedna fialová (1x 20 W, 1x 18 W). V nádrži jednou měsíčně odkaluji a měním při tom třetinu vody. Na doporučení používáme i dvě bílé tablety, které jednou za měsíc obměňujeme - to proti černé štětečkové řase, která se (díky nim?) poměrně nešíří (s výjimkou několika dní následujících po odkalování - zvýření detritu). Dno je vysoké cca 4 cm, štěrk.

Vai | 16. ledna 2007, 13:24:08
fykil - \"Pořádné vzduchování\" rostliny v žádném případě nevyžadují, takže odpověď na 1. dotaz je, že dvojí filtrace a vzduchování je zbytečností a může být spíše rostlinám ke škodě než k užitku. Nechal bych pouze jeden vnitřní filtr osazený v rámci možností co největší filtrační hmotou, poháněný buď vzduchem nebo čerpadlem. Jestli dále dodatečně přivzdušňovat nebo ne, záleží na teplotě vody, počtu ryb (a těch je dost), a také na tom, jakou produkci kyslíku zajistí dobře rostoucí rostliny a jak husté bude osázení nádrže. Lapají-li ryby po ráno před roszvícením u hladiny po vzduchu nebo velmi zrychleně dýchají, je kyslíku málo a je nutné zajistit jeho dostatek minimálně během nočních hodin.
ad dotaz 2. U \"tlejících\" listů zákrutich lze obtížně takto na dálku posoudit, co je příčinou. Není totiž uveden původ rostlin (pěstírna, obchod, akvarista), druh, dále údržba nádrže, dno, parametry vstupní vody a v nádrži (pH, tvrdost, Fe, NO3), typ zářivek apod. Z dosavadního popisu se akvárium jeví jako dosti zarybněné až na hranici přerybnění. Více by šlo snad uvést po doplnění předchozího.
Vai

fykil | 16. ledna 2007, 11:32:30
Přátelé, obracím se na Vás s žádostí o radu. Rozhodl jsem se zaměřit se aktuálně na pěstění kytek, ať to naše akvárko vypadá trochu k světu a ať se mají rybičky kam schovávat. Po studiu různých rad jsem se rozhodl, že bych nechtěl používat hnojivo s tím, že dám-li důraz na pořádné vzduchování, kytkám to prospěje.

Ve stolitrovým akváriu mám 40 malých rybiček typu danio, neonka, platičky,.. (vč. ancistrusů a pancéřníčků).
Ke stávajícímu filtru (starší zaběhlý vnitřní molitanový filtr) jsem dodal jeden malý filtr se zabudovaným čerpadlem (určený pro 20 l akvárium - toto jednak proto, že jsem ho měl k dispozici a jednak i proto, abych zas nečistil a nevýřil vodu přespříliš). U tohoto posledního filtru jsem nastavil sycení vzduchem na max. Čistím jej podle rad v nádobě s akváriovou vodou a vzheldem k jeho velikosti tak 2 x týdně). Další vzduchování nepoužívám. Světlo máme střední - dvě 20 W zářivky. Stávající a stagnující menší počet kytek jsme doplnili o 4 ks vzrostlejších rychle rostoucích rostlinek, které doporučujete v sekci rostliny.

Mám tedy dva dotazy:
1. povede se mi s tímto přístupem nastartovat bujení kytek, nebo je to dvojí filtrování a vzduchování zbytečné?
2. čím to je, že u nově zasazené kytky - zákrutichy - začaly jakoby řídnout listy? Vypadá to, jako by tlely. Je na vině vzduchování, proud vody, světlo?

Děkuji za odpověď a zdravím!
F.